Återkallelse av reflexsele

2025-02-15
Återkallelse
Brunngård AB har stoppat försäljning av följande produkt som ska återkallas: Springyard Reflective crossbelt artnr 887900 eftersom den saknar EU-typintyg och därmed inte uppfyller kraven i förordningen om personlig skyddsutrustning från 2016/425. 
Kunder som köpt någon sådan reflexsele av oss uppmanas kontakta oss så att den kan återkallas eller upplysa om den är kasserad/borttappad. Eftersom vi endast köpt in tre stycken och detta var för nästan två år sedan så är det förstås mindre troligt att vi kan få tag på köpare som har den kvar men vi är ålagda att göra ett försök via olika medier som vi kan nå våra kunder på.
Har ni frågor så vänd er till oss eller leverantören vi inköpt varan ifrån: Brunngård Group AB
Art.no 887900 Produkten var tillgänglig mellan 2022-11-03 och 2024-06-20 på Springyard.com samt hos utvalda återförsäljare. Brunngård Group AB ÅTERKALLAR Reflective cross belt Fara Produkten ger otillräckligt skydd för användaren på grund av att den reflekterande ytan är för liten och ger inte tillräcklig synbarhet i mörka förhållanden. Vad som ska göras Ägare av produkten uppmanas till att kassera produkten eller returnera till Brunngård Group AB. Returer kan arrangeras genom att kontakta info@brunngard.com.